G125-FS11605F2P
G125-FS11605F2P
G125-FS11605F2P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-FS11605F2P
  • Description
    CONN RCPT 16POS 0.049 GOLD SMD
  • Delivery Services
16 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
G125-FS11605F2P
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko SL Reverse Fix
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 16
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Insulation Color Green
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights 7.33mm, 7.4mm
Ingress Protection -
Features Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating 450V