G125-MV11605L0P
G125-MV11605L0P
G125-MV11605L0P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-MV11605L0P
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN HEADER VERT 16POS 1.25MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 16 position 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
G125-MV11605L0P
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions 16
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features Board Lock, Pick and Place
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Green
Current Rating (Amps) 2A per Contact
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights 7.25mm, 7.35mm, 7.7mm