G125-MV11605L0R
G125-MV11605L0R
G125-MV11605L0R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-MV11605L0R
  • Description
    CONN HEADER VERT 16POS 1.25MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 16 position 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
G125-MV11605L0R
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko
Packaging Tape & Reel (TR)
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions 16
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Features Board Lock, Pick and Place
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Insulation Color Green
Current Rating (Amps) 2A per Contact
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights 7.25mm, 7.35mm, 7.7mm