G2AK-232A-DC24
G2AK-232A-DC24
G2AK-232A-DC24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G2AK-232A-DC24
  • Manufacturer
    Omron Automation and Safety
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Socketable
Quick Inquiry
G2AK-232A-DC24
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps -
Manufacturer Omron Automation and Safety
Series G2AK
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 500 mA
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching -
Coil Type Latching, Dual Coil
Features -
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Approval Agency UR
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Base Product Number G2AK-232
Coil Current 85 mA
Coil Resistance 270 Ohms
Parts with Similar Specifications
RoHS Status
Description RELAY GEN PURP DPDT 500MA 100V RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 12V RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 24V RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 12V