Part Number
G2AK-234A DC24
Manufacturer
Omron Automation and SafetyDescription
RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 24V
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
85,232 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

G2AK-234A DC24
lmages are for reference only.G2AK-234A DC24
RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 24V
Datasheet-
85,232 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Socketable
G2AK-234A DC24

| Category | Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps - |
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Series | G2AK |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 500 mA |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Load - Max Switching | - |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Features | - |
| Termination Style | Plug In |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 19.2 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C |
| Contact Material | Silver Palladium (AgPd), Gold (Au) |
| Approval Agency | UR |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | G2AK-234 |
| Coil Current | 85 mA |
| Coil Resistance | 270 Ohms |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | G2AK-2321P AC100 | G2AK-2321P DC12 | G2AK-2321P DC24 | G2AK-232A AC12 |
| Manufacturer | Omron Automation and Safety | Omron Automation and Safety | Omron Automation and Safety | Omron Automation and Safety |
| RoHS Status | ||||
| Description | RELAY GEN PURP DPDT 500MA 100V | RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 12V | RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 24V | RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 12V |
| Series | G2AK | G2AK | G2AK | G2AK |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products
















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |