G4W-2212P-VD-TV5-HP-DC12
G4W-2212P-VD-TV5-HP-DC12
G4W-2212P-VD-TV5-HP-DC12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G4W-2212P-VD-TV5-HP-DC12
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
G4W-2212P-VD-TV5-HP-DC12
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 3750VA, 1875W
Coil Current 66.7 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Qualification -
Coil Resistance 180 Ohms
Base Product Number G4W-221
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V