G4W-2214P-US-HP-DC18
G4W-2214P-US-HP-DC18
G4W-2214P-US-HP-DC18
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G4W-2214P-US-HP-DC18
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 18V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
G4W-2214P-US-HP-DC18
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 18VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 3750VA, 1875W
Coil Current 44.4 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 14.4 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Qualification -
Coil Resistance 405 Ohms
Base Product Number G4W-221
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V