GMC02CG820F50NT
GMC02CG820F50NT
GMC02CG820F50NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC02CG820F50NT
  • Description
    CAP0201 COG 82PF 1% 50V
  • Delivery Services
82 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
GMC02CG820F50NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 82 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)