GMC02X5R474M10NT
GMC02X5R474M10NT
GMC02X5R474M10NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC02X5R474M10NT
  • Description
    CAP0201 X5R .47UF 20% 10V
  • Delivery Services
0.47 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
GMC02X5R474M10NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)