GMC04X5R472K50NT
GMC04X5R472K50NT
GMC04X5R472K50NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC04X5R472K50NT
  • Description
    CAP0402 X5R 4700PF 10% 50V
  • Delivery Services
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
GMC04X5R472K50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)