GMC04X5R473J16NT
GMC04X5R473J16NT
GMC04X5R473J16NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC04X5R473J16NT
  • Description
    CAP0402 X5R .047UF 5% 16V
  • Delivery Services
0.047 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
GMC04X5R473J16NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)