HCM1A1707V2-150-R
HCM1A1707V2-150-R
HCM1A1707V2-150-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM1A1707V2-150-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 15UH 11.8A 15.5MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
15 µH Shielded Inductor 11.8 A 15.5mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCM1A1707V2-150-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series HCM1AV2
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Iron Powder
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11.8 A
Current - Saturation (Isat) 11A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 15.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 5MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)