HDC100A120H
Manufacturer
Sensata-CrydomDescription
SSR RELAY SPST-NO 120A 7-72V
Datasheet
DatasheetPackage
Hockey Puck
Request for Quotation
HDC100A120H
lmages are for reference only.HDC100A120H
SSR RELAY SPST-NO 120A 7-72V
DatasheetHockey Puck
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
HDC100A120H
| Category | Relays - Solid State Relays SSR - |
| Manufacturer | Sensata-Crydom |
| Series | HDC |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | DC |
| Voltage - Input | 90 ~ 140VAC |
| Voltage - Load | 7 V ~ 72 V |
| Load Current | 120 A |
| Termination Style | Stud |
| Operating Temperature | -30°C ~ 80°C |
| Package / Case | Hockey Puck |
| Supplier Device Package | - |
| Approval Agency | CE, cURus, IEC |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | HDC100A |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | HDC100A120 | HDC100A160 | H12D4840DE | HA48125-10 |
| Manufacturer | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant |
| Description | SSR RELAY SPST-NO 120A 7-72V | SSR RELAY SPST-NO 160A 7-72V | SSR RELAY SPST-NO 40A 48-530V | SSR RELAY SPST-NO 125A 48-530V |