HDC100A160
Manufacturer
Sensata-CrydomDescription
SSR RELAY SPST-NO 160A 7-72V
Datasheet
DatasheetPackage
Hockey Puck
Request for Quotation
HDC100A160
lmages are for reference only.HDC100A160
SSR RELAY SPST-NO 160A 7-72V
DatasheetHockey Puck
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
HDC100A160
| Category | Relays - Solid State Relays SSR - |
| Manufacturer | Sensata-Crydom |
| Series | HDC |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | DC |
| Voltage - Input | 90 ~ 140VAC |
| Voltage - Load | 7 V ~ 72 V |
| Load Current | 160 A |
| Termination Style | Stud |
| Operating Temperature | -30°C ~ 80°C |