HMP1580-0R7
HMP1580-0R7
HMP1580-0R7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HMP1580-0R7
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Cyntec
  • Description
    IND SMD 0.7UH ASSEMBLY CHOKE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard, 3 Lead
  • Delivery Services
700 nH Unshielded Wirewound Inductor 54 A 1.22mOhm Max Nonstandard, 3 Lead
Quick Inquiry
HMP1580-0R7
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delta Electronics/Cyntec
Series HMP1580
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 700 nH
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 54 A
Current - Saturation (Isat) 45A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.22mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard, 3 Lead
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.571" L x 0.571" W (14.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)