HMP1580-1R5
HMP1580-1R5
HMP1580-1R5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HMP1580-1R5
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Cyntec
  • Description
    IND SMD 1.5UH ASSEMBLY CHOKE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard, 3 Lead
  • Delivery Services
1.5 µH Unshielded Wirewound Inductor 29 A 1.5mOhm Max Nonstandard, 3 Lead
Quick Inquiry
HMP1580-1R5
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delta Electronics/Cyntec
Series HMP1580
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 29 A
Current - Saturation (Isat) 25A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard, 3 Lead
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.571" L x 0.571" W (14.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute HMP1580-0R7 HMP1580-1R5 HA65A-251515RLF HA65A-251522RLF
Part Number HMP1580-0R7 HMP1580-1R5 HA65A-251515RLF HA65A-251522RLF
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description IND SMD 0.7UH ASSEMBLY CHOKE IND SMD 1.5UH ASSEMBLY CHOKE FIXED IND 15UH 2.6 MOHM SMD FIXED IND 22UH 2.6 MOHM SMD