Part Number
HPS9471003JKB19
Manufacturer
Vishay SferniceDescription
RES 100K OHM 5% 10W AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
In Stock
19,493 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

HPS9471003JKB19
lmages are for reference only.HPS9471003JKB19
RES 100K OHM 5% 10W AXIAL
DatasheetAxial
19,493 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

100 kOhms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial High Voltage Thick Film
HPS9471003JKB19

| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Series | HPS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 100 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 10W |
| Composition | Thick Film |
| Features | High Voltage |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.354" Dia x 1.850" L (9.00mm x 47.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | HPS9471003GKB19 | HPS9471003GPB19 | HPS9471003JPB19 | HPS9471003KKB19 |
| Manufacturer | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RES 100K OHM 2% 10W AXIAL | RES 100K OHM 2% 10W AXIAL | RES 100K OHM 5% 10W AXIAL | RES 100K OHM 10% 10W AXIAL |
| Series | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |