HPS9471503JPB19
HPS9471503JPB19
HPS9471503JPB19
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HPS9471503JPB19
  • Description
    HPS 947 150K 5% 150PPM BO30 E1
  • Delivery Services
150 kOhms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial High Voltage Thick Film
Quick Inquiry
HPS9471503JPB19
Series HPS
Packaging Bulk
RoHS Status
Resistance 150 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 10W
Composition Thick Film
Features High Voltage
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.354" Dia x 1.850" L (9.00mm x 47.00mm)