IB048E120T40N1-00
IB048E120T40N1-00
IB048E120T40N1-00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IB048E120T40N1-00
  • Description
    DC DC CONVERTER 9.5-13.75V 480W
  • Package
    Eighth Brick
  • Delivery Services
Intermediate Bus Converter DC DC Converter 1 Output 9.5 ~ 13.75V 40A 38V - 55V Input
Quick Inquiry
IB048E120T40N1-00
Manufacturer Vicor Corporation
Series VI Brick® IBC (500W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 38V
Voltage - Input (Max) 55V
Voltage - Output 1 9.5 ~ 13.75V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 40A
Power (Watts) 480 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Efficiency 97.4%
Mounting Type Through Hole
Package / Case Eighth Brick
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV