ICL150D13MIC
ICL150D13MIC
ICL150D13MIC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ICL150D13MIC
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    ICL 1.5 OHM 20% 7A 13MM
  • Delivery Services
Inrush Current Limiter 1.5 Ohms ±20% 7 A 0.512" (13.00mm)
Quick Inquiry
ICL150D13MIC
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Inrush Current Limiters ICL -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series ICL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
R @ 25°C 1.5 Ohms
Tolerance ±20%
Current - Steady State Max 7 A
R @ Current -
Diameter 0.512" (13.00mm)
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Grade -
Qualification -
Approval Agency -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ICL150D13MIC ICL150D09MIB ICL150D09MIB ICL150D11MIB
Part Number ICL150D13MIC ICL150D09MIB ICL150D09MIB ICL150D11MIB
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description ICL 1.5 OHM 20% 7A 13MM ICL 1.5 OHM 20% 9.5MM ICL 1.5 OHM 20% 9.5MM ICL 1.5 OHM 20% 6A 12MM