IHL0224D12
IHL0224D12
IHL0224D12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IHL0224D12
  • Manufacturer
    XP Power
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-12V 2W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    7-SIP Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 83.3mA, 83.3mA 21.6V - 26.4V Input
Quick Inquiry
IHL0224D12
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer XP Power
Series IHL02 (2W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 21.6V
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 83.3mA, 83.3mA
Power (Watts) 2 W
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Efficiency 81%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.76" L x 0.28" W x 0.39" H (19.5mm x 7.2mm x 10.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number IHL0224
Voltage - Isolation 5.2 kV