IHL0224D1509
IHL0224D1509
IHL0224D1509
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IHL0224D1509
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V -9V 2W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -9V 66.7mA, 111mA 21.6V - 26.4V Input
Quick Inquiry
IHL0224D1509
Manufacturer XP Power
Series IHL02 (2W)
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 21.6V
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -9V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 66.7mA, 111mA
Power (Watts) 2 W
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Efficiency 80%
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.76" L x 0.28" W x 0.39" H (19.5mm x 7.2mm x 10.0mm)
Base Product Number IHL0224
Voltage - Isolation 5.2 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute IHL0224D12 IHL0224D15 IHL0224D1509 IHL0224D05
Part Number IHL0224D12 IHL0224D15 IHL0224D1509 IHL0224D05
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER +/-12V 2W DC DC CONVERTER +/-15V 2W DC DC CONVERTER 15V -9V 2W DC DC CONVERTER +/-5V 2W