IXFB40N110Q3
IXFB40N110Q3
IXFB40N110Q3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFB40N110Q3
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 1100V 40A PLUS264
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-264-3, TO-264AA
  • Delivery Services
N-Channel 1100 V 40A (Tc) 1560W (Tc) Through Hole PLUS264™
Quick Inquiry
IXFB40N110Q3
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™, Q3 Class
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 8mA
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1560W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)