IXFB44N100P
IXFB44N100P
IXFB44N100P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFB44N100P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 1000V 44A PLUS264
  • Delivery Services
N-Channel 1000 V 44A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole PLUS264™
Quick Inquiry
IXFB44N100P
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Polar
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 19000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)