IXFB70N100X
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
MOSFET N-CH 1000V 70A PLUS264
Datasheet
DatasheetPackage
TO-264-3, TO-264AA
Request for Quotation
IXFB70N100X
lmages are for reference only.IXFB70N100X
MOSFET N-CH 1000V 70A PLUS264
DatasheetTO-264-3, TO-264AA
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
N-Channel 1000 V 70A (Tc) 1785W (Tc) Through Hole PLUS264™
IXFB70N100X
| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | HiPerFET™, Ultra X |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1000 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 70A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 89mOhm @ 35A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 6V @ 8mA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 9160 pF @ 25 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 1785W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |