IXFB72N55Q2
Manufacturer
IXYSDescription
MOSFET N-CH 550V 72A PLUS264
Request for Quotation
IXFB72N55Q2
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
N-Channel 550 V 72A (Tc) 890W (Tc) Through Hole PLUS264™
IXFB72N55Q2
| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | HiPerFET™, Q2 Class |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 550 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 72A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 72mOhm @ 500mA, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 8mA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 10500 pF @ 25 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 890W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |