Part Number
IXFB72N55Q2
Manufacturer
IXYSDescription
MOSFET N-CH 550V 72A PLUS264
Datasheet
DatasheetPackage
TO-264-3, TO-264AA
In Stock
27,001 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

IXFB72N55Q2
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

N-Channel 550 V 72A (Tc) 890W (Tc) Through Hole PLUS264™
IXFB72N55Q2

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | HiPerFET™, Q2 Class |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 550 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 72A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 72mOhm @ 500mA, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 8mA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 10500 pF @ 25 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 890W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | PLUS264™ |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Base Product Number | IXFB72 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 258 nC @ 10 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | IXFB70N100X | IXFB70N60Q2 | IQFH36N04NM6ATMA1 | IXTA220N075T7 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | IXYS | Infineon Technologies | IXYS |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | MOSFET N-CH 1000V 70A PLUS264 | MOSFET N-CH 600V 70A PLUS264 | IQFH36N04NM6ATMA1 | MOSFET N-CH 75V 220A TO263-7 |
| Series | HiPerFET™, Ultra X | HiPerFET™, Q2 Class | OptiMOS™ 6 | TrenchMV™ |
| Packaging | Tube | Tube | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |