IXGA42N30C3
IXGA42N30C3
IXGA42N30C3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXGA42N30C3
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    IGBT 300V 223W TO263AA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Delivery Services
IGBT PT 300 V 223 W Surface Mount TO-263AA
Quick Inquiry
IXGA42N30C3
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - IGBTs
Manufacturer IXYS
Series GenX3™
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 300 V
Current - Collector (Ic) (Max) -
Current - Collector Pulsed (Icm) 250 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.85V @ 15V, 42A
Power - Max 223 W
Switching Energy 120µJ (on), 150µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 76 nC
Td (on/off) @ 25°C 21ns/113ns
Test Condition 200V, 21A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)