IXGA48N60B3-TRL
IXGA48N60B3-TRL
IXGA48N60B3-TRL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXGA48N60B3-TRL
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    IXGA48N60B3 TRL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Delivery Services
IGBT PT 600 V 48 A 300 W Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Quick Inquiry
IXGA48N60B3-TRL
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - IGBTs
Manufacturer IXYS
Series GenX3™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 48 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 280 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 32A
Power - Max 300 W
Switching Energy 840µJ (on), 660µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 115 nC
Td (on/off) @ 25°C 22ns/130ns
Test Condition 480V, 30A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)