IXKC19N60C5
IXKC19N60C5
IXKC19N60C5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXKC19N60C5
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 600V 19A ISOPLUS220
  • Delivery Services
N-Channel 600 V 19A (Tc) Through Hole ISOPLUS220™
Quick Inquiry
IXKC19N60C5
Manufacturer IXYS
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)