IXKC13N80C
IXKC13N80C
IXKC13N80C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXKC13N80C
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 800V 13A ISOPLUS220
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    ISOPLUS220™
  • Delivery Services
N-Channel 800 V 13A (Tc) Through Hole ISOPLUS220™
Quick Inquiry
IXKC13N80C
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer IXYS
Series CoolMOS™
Packaging Tube
RoHS Status
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)