IXKC23N60C5
IXKC23N60C5
IXKC23N60C5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXKC23N60C5
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 600V 23A ISOPLUS220
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    ISOPLUS220™
  • Delivery Services
N-Channel 600 V 23A (Tc) Through Hole ISOPLUS220™
Quick Inquiry
IXKC23N60C5
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer IXYS
Series CoolMOS™
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 1.2mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2800 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)