Part Number
IXKC20N60C
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
MOSFET N-CH 600V 15A ISOPLUS220
Datasheet
DatasheetPackage
ISOPLUS220™
In Stock
24,413 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

IXKC20N60C
lmages are for reference only.IXKC20N60C
MOSFET N-CH 600V 15A ISOPLUS220
DatasheetISOPLUS220™
24,413 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

N-Channel 600 V 15A (Tc) Through Hole ISOPLUS220™
IXKC20N60C

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | CoolMOS™ |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190mOhm @ 16A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 1mA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2400 pF @ 25 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | ISOPLUS220™ |
| Package / Case | ISOPLUS220™ |
| Base Product Number | IXKC20 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 114 nC @ 10 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | IXKC13N80C | IXKC15N60C5 | IXKC19N60C5 | IXKC23N60C5 |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | MOSFET N-CH 800V 13A ISOPLUS220 | MOSFET N-CH 600V 15A ISOPLUS220 | MOSFET N-CH 600V 19A ISOPLUS220 | MOSFET N-CH 600V 23A ISOPLUS220 |
| Series | CoolMOS™ | CoolMOS™ | CoolMOS™ | CoolMOS™ |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |