JCK5012S12
JCK5012S12
JCK5012S12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JCK5012S12
  • Manufacturer
    XP Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 50W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.17A 9V - 18V Input
Quick Inquiry
JCK5012S12
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer XP Power
Series JCK50 (50W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4.17A
Power (Watts) 50 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency 89%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.45" H (50.8mm x 25.4mm x 11.4mm)
Supplier Device Package 6-DIP
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number 62368-1
Base Product Number JCK5012
Voltage - Isolation 1.6 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute JCK5012S12 JCK5012S15 JCK5012S05 JCK5012S3V3
Part Number JCK5012S12 JCK5012S15 JCK5012S05 JCK5012S3V3
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 50W DC DC CONVERTER 15V 50W DC DC CONVERTER 5V 50W DC DC CONVERTER 3.3V 33W