JCK5024S3V3
JCK5024S3V3
JCK5024S3V3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JCK5024S3V3
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 33W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 10A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
JCK5024S3V3
Manufacturer XP Power
Series JCK50 (50W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 10A
Power (Watts) 33 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency 91%
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.45" H (50.8mm x 25.4mm x 11.4mm)
Standard Number 62368-1
Base Product Number JCK5024
Voltage - Isolation 1.6 kV