JTB0324D12
Manufacturer
XP PowerDescription
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Datasheet
DatasheetPackage
24-DIP Module, 14 Leads
Request for Quotation
JTB0324D12
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 125mA, 125mA 9V - 36V Input
JTB0324D12
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | XP Power |
| Series | JTB03 (3W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 125mA, 125mA |
| Power (Watts) | 3 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OCP, SCP |
| Operating Temperature | -25°C ~ 100°C (With Derating) |
| Efficiency | 72% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP Module, 14 Leads |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | JTB0324 |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |