JTB0324D15
Manufacturer
XP PowerDescription
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Request for Quotation
JTB0324D15
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA, 100mA 9V - 36V Input
JTB0324D15
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | XP Power |
| Series | JTB03 (3W) |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 100mA, 100mA |
| Power (Watts) | 3 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OCP, SCP |
| Operating Temperature | -25°C ~ 100°C (With Derating) |
| Efficiency | 72% |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Base Product Number | JTB0324 |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |