KDV06DR150ET
KDV06DR150ET
KDV06DR150ET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KDV06DR150ET
  • Description
    RES 0.15 OHM 0.5% 1/5W 0603
  • Delivery Services
150 mOhms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Metal Film
Quick Inquiry
KDV06DR150ET
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 150 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Metal Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)