KDV06DR470ET
KDV06DR470ET
KDV06DR470ET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KDV06DR470ET
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 0.47 OHM 0.5% 1/5W 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
470 mOhms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Metal Film
Quick Inquiry
KDV06DR470ET
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Ohmite
Series KDV
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 470 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Metal Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)