KE3851520000G
KE3851520000G
KE3851520000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KE3851520000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK HDR 38POS VERT 5.08MM
  • Delivery Services
38 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
KE3851520000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series KE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number KE38
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions 38
Positions Per Level 19
Number of Levels 2
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation Vertical
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)
Insulation Height 0.693" (17.60mm)
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V