KE3852530000G
KE3852530000G
KE3852530000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KE3852530000G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 38POS 5.08MM
  • Delivery Services
38 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
KE3852530000G
Number of Levels 2
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Mating Flange
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)
Insulation Height 0.791" (20.09mm)
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V