KP1830222011
KP1830222011
KP1830222011
  • Delivery Services
2200 pF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP) Radial
Quick Inquiry
KP1830222011
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series KP 1830
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±1%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute KP1830222011D KP1830222011G KP1830222011W KP1830222013
Part Number KP1830222011D KP1830222011G KP1830222011W KP1830222013
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 2200PF 1% 100VDC RADIAL CAP FILM 2200PF 1% 100VDC RADIAL CAP FILM 2200PF 1% 100VDC RADIAL CAP FILM 2200PF 2.5% 100VDC RAD