KP1830222011D
KP1830222011D
KP1830222011D
  • Delivery Services
2200 pF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP) Radial
Quick Inquiry
KP1830222011D
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series KP 1830
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±1%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)