Part Number
L955QEQGC-TR
Manufacturer
American Opto Plus LEDDescription
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Datasheet
DatasheetPackage
4-SMD, J-Lead
In Stock
24,854 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

L955QEQGC-TR
lmages are for reference only.L955QEQGC-TR
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Datasheet4-SMD, J-Lead
24,854 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Green, Red 570nm Green, 640nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 4-SMD, J-Lead
L955QEQGC-TR

| Category | Optoelectronics - LED Indication Discrete - |
| Manufacturer | American Opto Plus LED |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Color | Green, Red |
| Configuration | Independent |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 80mcd Green, 80mcd Red |
| Lens Style | Round with Flat Top |
| Lens Size | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V Green, 2V Red |
| Current - Test | 20mA Green, 20mA Red |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 570nm Green, 640nm Red |
| Wavelength - Peak | 572nm Green, 650nm Red |
| Features | - |
| Package / Case | 4-SMD, J-Lead |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.70mm W |
| Height (Max) | 2.05mm |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | L955QEQPGQBC | L950B-LPGC-TR | L950B-QEC-TR | L955B-MWMC-Z |
| Manufacturer | American Opto Plus LED | American Opto Plus LED | American Opto Plus LED | American Opto Plus LED |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | LED RGB 4PLCC SMD | LED GREEN CLEAR 6SMD | LED RED CLEAR 6SMD | LED WARM WHITE 2PLCC SMD |
| Series | American Opto Plus LED | American Opto Plus LED | American Opto Plus LED | American Opto Plus LED |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |