LD56020M100R
LD56020M100R
LD56020M100R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LD56020M100R
  • Manufacturer
    STMicroelectronics
  • Description
    LOW INPUT VOLTAGE 200 MA ULTRA L
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SC-74A, SOT-753
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
Quick Inquiry
LD56020M100R
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
PSRR 95dB (1kHz), 90dB ~ 55dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)