LD56050DPU105R
LD56050DPU105R
LD56050DPU105R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LD56050DPU105R
  • Manufacturer
    STMicroelectronics
  • Description
    IC REG LINEAR 1.05V 500MA 4DFN
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-XDFN Exposed Pad
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 4-DFN (1.2x1.2)
Quick Inquiry
LD56050DPU105R
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature. Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)