LFA10F-24
LFA10F-24
LFA10F-24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LFA10F-24
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 10W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
LFA10F-24
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series LFA (10W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 500 mA
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 83%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension -
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 10W
Features Universal Input
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number LFA10F
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LFA10F-24-C LFA10F-24-CJ1 LFA10F-24-G LFA10F-24-GJ1
Part Number LFA10F-24-C LFA10F-24-CJ1 LFA10F-24-G LFA10F-24-GJ1
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 24V AC/DC CONVERTER 24V AC/DC CONVERTER 24V AC/DC CONVERTER 24V
Series LFA (10W) LFA (10W) LFA (10W) LFA (10W)