LKG1E472MESBCK
LKG1E472MESBCK
LKG1E472MESBCK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1E472MESBCK
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP TH
  • Delivery Services
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1E472MESBCK
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LKG1E472MESBCK LKG1E472MESABK LKG1E472MESCBK LKG1E472MESYAK
Part Number LKG1E472MESBCK LKG1E472MESABK LKG1E472MESCBK LKG1E472MESYAK
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP TH CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP TH CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP TH CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP TH