LKG1E472MESYAK
LKG1E472MESYAK
LKG1E472MESYAK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1E472MESYAK
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP TH
  • Delivery Services
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1E472MESYAK
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)