LKG1K153MKZ
LKG1K153MKZ
LKG1K153MKZ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1K153MKZ
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 80V SLD LUG
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Solder Lug
  • Delivery Services
15000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1K153MKZ
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LKG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 8.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.709" (18.00mm)
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 4.016" (102.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LKG1K153MKNF LKG1K153MKZS LKG1K102MESABK LKG1K102MESACK
Part Number LKG1K153MKNF LKG1K153MKZS LKG1K102MESABK LKG1K102MESACK
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 15000UF 20% 80V SLD LUG CAP ALUM 15000UF 20% 80V SLD LUG CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP TH