LKG1K153MKZS
LKG1K153MKZS
LKG1K153MKZS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1K153MKZS
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 80V SLD LUG
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Solder Lug
  • Delivery Services
15000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1K153MKZS
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LKG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 10.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Size / Dimension 2.480" Dia (63.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)